İÇ EGE BAĞ ROTASI İZLENİMLERİ-KAVAKLIDERE PENDORE

21 Eylül 2018 Cumartesi günü Sardeis antik kenti gezimizden sonra Kavaklıdere Şarapçılığın Alaşehir-Kemaliye’de bulunan Pendore Bağlarına hareket ettik. Kavaklıdere’nin 3 üretim tesisinden birisi olan şaraphanenin önünde bizi firmanın sahibi Ali Başman ile kızları Cevza ve Aslı karşıladılar. Hazırladıkları detaylı program kapsamında vakit kaybetmeden hızla bizi bekleyen 4*4 araçlara atlayarak engebeli arazide safarivari kısa bir yolculuk sonrası bağlara ulaştık.

IMG_2394

2.000 dönüm alana yayılan Pendore Bağlarında dikili çeşitlerin hemen hepsi siyah üzümler. Konum itibariyle Boz Dağların kuzeyinde kalan ve karasal iklime geçişin hemen başlangıcında yer alan bölge ılıman Akdeniz iklimine sahip. Oldukça bol eğimli bir arazi üzerine kurulmuş bağlar farklı yönlere bakan yamaçlarla farklı konumlandırma isteyen çeşitlerin bu talebine cevap verebilir nitelikte.

IMG_2396

Bağda bizlere bölge ve üzümler hakkında detaylı bilgiler sunan Bağcılık Direktörü Ahmet Gürbüz ile Pendore Bağları Sorumlusu Levent Sağlamer’i Emir üzümünden yapılan ve ikinci fermantasyonu çelik tankta tamamlayan köpüklü şarap Altın Köpük eşliğinde dinledik.

Bunu takiben araçlarımızla şaraphaneye geri dönerek yeni işlenmeye başlayan öküzgözü üzümlerinin yanı sıra şarap yapımcısı Sanem Karadeniz’den üretim sürecinin tamamı hakkında detaylı bilgilendirme aldık. Sonrasında da tadım ve akşam yemeği için bu sefer bağ evinin yolunu tuttuk.

IMG_2550

Bağ evinde Sanem Hanım ürünlerin üzerinden ayrıntılı bir şekilde geçerek hem çeşidin özelliklerine, hem de üretime dair detaylı bilgiler aktardı. Henüz fermantasyonunu tamamlamadığı için aromatik açıdan çok hoş olmayan tank numunesi Syrah, üzüm şırasının nasıl bir evrimle güzel şaraba dönüştüğünün ipuçlarını vererek katılımcıları şaşırttı.

EBNS1331

Tadımda Kavaklıdere’nin yerli şaraplarının yanı sıra Bordeaux’da yaptığı önemli yatırımın ürünü olan Chateau La Croix Lartigue 2012’yi de tattık. St. Emilion’a komşu Bordeaux alt bölgesi olan Cotes de Bordeaux Castillon apelasyonunda yer alan bu şatoyu satın alarak Kavaklıdere küresel bir oyuncu olma yolunda ilerliyor. Şatoya ait 80 dönümde yetişen Merlot ve Cabernet Franc üzümlerinden Merlot ağırlıklı olarak yapılan bu şarap kırmızı ve siyah meyveli, baharatlı karakteri ve zarif gövdeli yapısıyla tipik bir Bordeaux sağ yaka şarabı özelliği sergiliyor.

Tadım sonrasında yemeğe geçmeden önce Kavaklıdere’nin misafirlerine özenle hazırladığı sürprize sıra geldi. Katılımcılara bağda onlar için belirlenen asmalara özel olarak hazırlanmış isimliklerini takmaları istendi. Üyelerimiz büyük bir heyacanla bağdaki sıralar içinde sayım yaparak kendilerine ayrılan asmalarını buldular ve isimliklerini bundan sonra kendi adlarını taşıyacak asmalara taktılar. Ben de bundan birkaç sene önce adıma ayrılan asmayı, bana ilettiği not üzerine ziyaret ederek kendisiyle hasret giderdim:)

IMG_2404

Tadımdan ve asma ziyaretinden sonra eşşiz lezzetlerle donanmış, adeta görsel bir şölen niteliğindeki masamıza geçerek uzun zaman hafızamızda yer tutacak olan misafirperverliğin son aşamasına geçtik. Kaç çeşit olduğunu hatırlayamadığım yöresel zeytinyağlı lezzetlere mangalda kıvamında pişirilmiş etler eklenmişti.

IMG_2415

Bu zengin menüye doğal olarak çok hoş şaraplar eşlik etti. Bütün şaraplar hakkında pazarlama ekibinden Yasemin Taşlıca ayrıntılı bilgiler sundu. Üzümün aromatik gücünü iyi yansıtan Misket 2017 sonrası, Cotes d’Avanos serisinden yeni çıkan Narince 2017 damaktaki yağlı ve dolgun dokusu ile zeytinyağlılara çok güzel eşlik etti.

Çal Karası, Syrah ve Grenache kupajı olan Egeo Rose 2017 canlı kırmızı meyveleri ile damağımızı kırmızı şaraplara ve ete hazır hale getirdi. Henüz mangaldan yeni servis edilen az-orta pişmiş bonfilenin yanına Prestige Öküzgözü 2012 toprak, tütün, kurutulmuş meyve notlarıyla harika bir şekilde eşlik ederek farkını ortaya koydu. Kendi vatanı olan Elazığ’ı temsil eden Prestige Öküzgözü 2012, Pendore Öküzgözü 2015’e göre yaşına uygun olarak daha katmanlı bir şarap. Geziden döndükten sonra, 2016 Eylül’ünde tattığım Pendore Öküzgözü 2012 tadım notlarımı gözden geçirince o dönem 4 yaşında olan bu şaraptan yola çıkarak bu sene özelinde doğudan gelen örneğin batıya göre daha üst seviyede sonuç verdiğini söyleyebilirim.

GXFG3301

Tatlıya geçmeden önce finali Pendore Syrah 2013 ile yaptık. Pendore Syrah serisi artık kendini uluslararası arenada kanıtlamış bir ürün. 2018 başında yayınladığım Türk Şaraplarının 2017 Madalya Karnesi başlıklı raporumdan da görüleceği üzere, Pendore Syrah 2012 önde gelen yurtdışı yarışmalarda en fazla madalya kazanan Türk şarabı olmuştu. Pendore Syrah 2013 de abisinin izinden emin adımlarla ilerliyor zira altın madalyaları toplamaya başladı bile. Sene sonunda hazırlayacağım 2018 karnesinde bunu görebileceksiniz. Bu şarapları Syrah yerine Shiraz olarak etiketlemek bana daha doğru geliyor zira olgun meyveleri, nispeten daha yüksek gövde ve alkol seviyeleri itibariyle eski dünya (Kuzey Rhone) yerine yeni dünya (Avustralya Barossa) stiline daha yakın buluyorum.

Tüm bu güzel yemek ve şaraplardan sonra tatlımıza Tatlı-Sert Narince 2001 eşlik etti. Şıradaki tüm şeker mayalar tarafından henüz tüketilmeden tatlı kalması için arzu edilen noktada içine alkol katılarak fermantasyonun durdurulmasıyla üretilen bu şarap güçlendirilmiş veya likör şarap olarak nitelendirilen bu ürün kategorisinde dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikte. 12 sene meşe fıçılarda dinlendirilip olgunlaştırıldıktan sonra şarapseverlerin beğenisine sunuluyor. Kuru kayısı ve portakal kabuğu, bal, hafif karamelize aromaları ile beyaz Porto ve Madeira arası bir kimlik taşıyor.

Kavaklıdere ailesi 22 Eylül 2018 Cumartesi günü bizlere gerçekten unutulmayacak bir akşam yaşattı. Hem aile bireyleri, hem de profesyoneller olarak misafirleriyle kurdukları diyalog, hazırladıkları programın detayları, gösterdikleri özenli yaklaşım ve en önemlisi bağa ve şaraba olan saygıları her şarapseverin yaşaması gereken bir deneyim.

Ali, Cevza ve Aslı Başman ile bu deneyimi eşsiz kılan tüm Kavaklıdere ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.

PGIN9885 (2)

One thought on “İÇ EGE BAĞ ROTASI İZLENİMLERİ-KAVAKLIDERE PENDORE

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s